Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Skierniewice

Działania myśliwych z Koła „Lis” w Mszczonowie w walce z kłusownictwem

Co może nas spotkać w lesie oraz jak należy dbać o środowisko i zwierzynę – opowiadają Myśliwi  z Okręgu Skierniewickiego Polskiego Związku Łowieckiego

W dniu 9 marca 2024 grupa myśliwych z  Koła Łowieckiego LIS w Mszczonowie  wykryła i zlikwidowała ponad 60 różnej wielkości narzędzi kłusowniczych, zastawionych wnyków na zwierzynę grubą dziki, płową  sarny, ale również na zwierzynę drobną np. zające czy  ptactwo.  Jak każdego roku dokonujemy przeglądu obwodu, mówią Myśliwi i wydawać by się mogło, że w XXI wieku akty kłusownictwa przeszły do historii, ale nic bardziej mylnego. W poprzednich latach  znajdowaliśmy pojedyncze zastawione sidła na zwierzynę, ale w obecnym roku ilość odnalezionych i zlikwidowanych narzędzi kłusowniczych  przerosła nasze oczekiwania. Do tej pory przeszukaliśmy tylko część naszego obwodu, dlatego następne tego typu akcje zaplanowane są w kolejnych tygodniach.

Pamiętajmy!

Kłusownictwo ściągane jest z art. 53 prawa łowieckiego, grozi za nie kara pięciu lat więzienia, dodatkowo sądy orzekają równie kary pieniężne za zabicie zwierząt.

Myśliwi i Leśnicy ostrzegają: w niektórych okolicach przemyślnie zastawiane sidła i wnyki mogą być niebezpieczne nie tylko dla zwierzyny żyjącej w stanie wolnym, ale również dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli znajdziemy takie urządzenia, pamiętajmy, żeby o tym fakcie powiadomić Straż Leśną, Myśliwych lub Policję.

Autor zdjęć Damian Zajączkowski z Koła Łowieckiego PZŁ „LIS” w Mszczonowie

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱